איך לחיות את המשך החיים שלך: עצות בדוקות לחיים מאת ניל פוסטמן

0

ניל פוסטמן היה סופר ומרצה אמריקני שכתב מספר ספרים מפורסמים בנושאי תרבות, טכנולוגיה וחינוך. בין ספריו הידועים ביותר "בידור עד מוות, "אבדן הילדות", "קץ החינוך" ועוד. ספריו אלו של פוסטמן אף תורגמו לעברית. פוסטמן היה מרצה אהוב ונערץ באוניברסיטת קולומביה בארצות הברית. בסופו של הקורס המוביל של פוסטמן, הוא נהג לסיים בהרצאה שכותרתה הייתה "איך לחיות את המשך החיים שלך" ובה נהג פוסטמן לחלוק מספר עצות שהוא עצמו צבר במהלך חייו.

ההרצאה כללה כ-20 כללים, עצות ורעיונות שיכולים לעזור לכל אדם להפוך את חייו לעשירים יותר ומלאי תוכן והרגשה טובה. פוסטמן מתח ביקורת על האופן שבו הטכנולוגיה יכולה להרוס את התרבות ולהקשות בכך על חייו של האדם. מקצת מן העצות נוגעות יותר לקהל אמריקני אך כולן נוגעות לחי כולנו כיום.

העצות של פוסטמן מתובלות בהומור חריף שהיה סימן ההיכר שלו, וכדאי להתייחס אליהן לא כציוויים מוגמרים אלא כסמני דרך. גם אם יש כמה מהן שנראות לא הגיוניות, עם הזמן מוכרחים להודות שיש משהו בדבריו.

10 עצות איך לחיות את המשך החיים שלך

לפיכך, אנו מביאים 10 מתוך העצות המובילות מהרצאתו של פוסטמן, בתרגום לעברית, בתקווה שהן יוכלו לסייע לקהל דובר העברית כפי שעזרו לדורות של תלמידים שהשיבו להרצאתו שלפוסטמן מיד ראשונה ולאלו שנחשפו לפניני החוכמה שלו לאחר מותו.

אל תצפו בתכניות חדשות בטלוויזיה או במדורי רכילות

החיים, כפי שהם, הם גם ככה מפחידים די והותר. רק אדם טיפש יחשוף את עצמו או את עצמה לגירסה מוגזמת של הסכנה. חוץ מזה, כל מה שמופיע בחדשות קשור לחטא: תאווה, קנאה, חמדנות, גרגרנות.

אל תקראו ספרים של אנשים שקוראים לעצמם "עתידנים"

תמיד עזבו את החדר בכל פעם שמישהו מתחיל לדבר על "סיבים אופטיים" או על "שבבי סיליקון". אותם אנשים שיודעים הרבה על הטכנולוגיה המודרנית הם לא יודעים דבר על בני אדם, ועל כן, התחזיות שלהם תמיד שגויות.

אם התחנת, הישאר נשוי

התרבות שלו מנפחת את כל הציפיות לרמות ראוותניות, והסיכויים קטנים שרעיה או בעל חדשים יהיו טובים יותר מאלו הנוכחיים.

אם אתה גבר, הינשא מהר ככל האפשר. אם את אישה, את לא צריכה למהר

גברים הם פחות או יותר חסרי תועלת עד שהם מתחתנים. הגועליות והטפשות הטבעית שלהם לעתים נדירות מתגמדות על ידי הכוח התרבת של הנישואין. נשים, בהיותן מטבען יותר תרבותיות ואינטיליגנטיות, לא זקוקות לנישואין כה נואשות. חישבו על נישואין כעל פתרון לבעיה של איך לתרבת גברים פנויים.

סגלו לעצמכם כמה שיותר הרגלים קבועים

כדי למצב את עצמך היטב בכדי להתמודד עם שינוי מתמיד, כדאי לך לסגל לעצמך כמה שיותר מבנים ושגרות שאפשר. הרעיון הוא להפחית את מספר ההחלטות שעליך לקחת בנוגע לעניינים שוליים. שמרו על האנרגיה שלכ לשאלות מכריעות שצומחות בחברה הטכנולוגית שלנו. הפכו את השולי לרגיל בשביל שתוכלו להתמודד עם החשוב.

הימנעו משינויים רבים ובו-זמניים בחייכם האישיים

נסו לא להשיג עבודה חדשה, בת או בן זוג חדשים, בגדים חדשים וכו' באותו זמן. שינוי הוא מלחיץ בצורה בלתי רגילה, אז שלטו בכמות החידוש שאיתו אתם מוכרחים להתמודד. דברים ישנים, כמו בגדים או מכוניות, משמשים כמו מוזיאונים חיים שעוזרים לכם לזכור. דברים ישנים נותנים תחושה של המשכיות והיסטוריות, שיש להם ערך כביר בתרבות של ימינו.

זכרו: סביר במיוחד שככל שתתבגרו, תיעשו יותר טיפשים

אי אפשר לנצח את החוק השני של התרמודינמיקה, זאת אומרת, חוק האנטרופיה, שאומר שהיקום נוטה לחוסר סדר, לאיבוד אנרגיה ומבנה, ובהדרגה הופך לחסר תנועה וחסר ערך.

שמרו את הדעות שלכם ברמת המינימום

אתם לא חייבים שתהיה לכם דעה על כל נושא ציבורי. למרות שיש לכם זכות לדעה משלכם, סביר להניח שאין לכם סמכות להביע דעה במרבית העניינים. למרות שהמעמד שנראה כי המעמד הבינוני מוכרח שתהיה לו דעה על כל דבר, תגלו שזה משחרר לומר את הביטוי "אין לי מספיק ידע כדי ליצור דעה בנושא".

הגבילו בזהירות את כמות המידע שאתם צורכים

מעט מדי מידע הוא מסוכן, אך הדבר נכון גם עבור יותר מדי מידע. כחוק כללי, אל תאפשרו לעצמכם לצרוך יותר מידע לאחר שבע או שמונה בערב. אתם זקוקים להגנה מפני הזרימה חסרת המעצורים של המידע בתרבות המודרנית. העיקרון הזה, דרך אגב, מסביר את הפופולריות של שידורים חוזרים בטלוויזיה, שמספקים בידור בלי שום מידע חדש.

קחו את הדת יותר ברצינות משאתם כבר עושים

דת היא אחד מהמוסדות החברתיים המעטים שיש להם המשכיות. יתרה מכך, דת עוסקת בנושאים המעניינים ביותר שזמינים למוח אנושי אינטיליגנטי. למשל, המדע שואל איך, אבל הדת שואלת למה.

לקריאה נוספת:

כה אמרו חכמינו: 10 עצות לחיים טובים

איך להגדיר מטרות לחיים בצורה נכונה

Share.

About Author

Leave A Reply