המדריך המלא: איך להתמודד עם פחד במה

0

לחלקינו, עמידה מול קהל היא פשוטה ואפילו מהנה. עבור אחרים, העמידה מול קהל ובמרכז תשומת הלב היא מלחיצה ומעוררת חרדות. אם אתם משתייכים לסוג האחרון, ויש הרצאה שאתם צריכים להעביר בקרוב, המדריך הבא ינסה לעזור לכם במשימה!

הכירו את הנושא היטב

כשאנחנו מכירים את הנושא היטב ומרגישים בנוח לדבר עליו, יהיה לנו קל יותר גם במהלך ההרצאה/דיבור מול קהל. אם תכירו את הנושא על בוריו, ותוכלו לענות על שאלות בקלות ולהרגיש שאתם "שוחים" בחומר, כך יהיה לכם קל יותר. השתדלו לבחור בנושא שאתם מכירים, ואם אתם לא מרגישים שאתם לגמרי בתוך החומר, כדאי לקרוא ולהחכים עוד.

הכינו את ההרצאה

כתבו מילה במילה מה אתם מתכוונים להגיד במהלך הדיבור. אין צורך *לזכור* את ההרצאה מילה במילה (זה סתם עלול להקשות ולהלחיץ), אך כן כדאי לדעת פחות או יותר מה אתם מתכוונים לומר, לקרוא את ההרצאה מספר פעמים ולהרגיש איתה בנוח.

התאמנו!

אחת הדרכים להרגיש בנוח עם ההרצאה היא להתאמן עליה לפני. התאמנו מספר פעמים עם עצמכם, מול המראה, מול משפחה או חברים וכמה שאפשר. ככל שתתאמנו יותר, כך הביטחון שלכם יגבר ותוכלו לעבוד על נקודות חלשות יותר. ניתן להקליט/לצלם את עצמכם ולאחר מכן להקשיב כדי להבין איפה נקודות החוזקה ואיפה נקודות החולשה.

העליה לבמה

רגע לפני שאתם מתחילים, נסו לנשום כמה נשימות עמוקות מהבטן. זה מדהים כמה נשימות משפיעות על הגוף שלנו, ויכולות להרגיע אותנו תוך רגעים ספורים. נסו לעלות לבמה עם חיוך – חיוך משחרר אנדרופינים, גם אם מדובר בחיוך מזויף. נסו לחשוב על דברים שמחים או מצחיקים, ועלו משוחררים לבמה ככל האפשר. אם מלחיץ אתכם להסתכל על הקהל, מצאו נקודה נטרלית בחלל החדר להביט בה. סביר להניח כי לאט לאט תרגישו יותר ביטחון, ואז תוכלו להעביר את המבט גם לצופים.

לא עוזר? נסו את הפתרונות הבאים:

אם הטיפים הנ"ל לא ממש מצליחים לעזור, כנראה שמדובר בבעיה עמוקה יותר. תוכלו לנסות אחד מהפתרונות אלו:

  • פסיכולוג – יכול להיות שהחרדה שלכם היא חרדה הנובעת ממקום עמוק, ושווה לחקור אותו מהשורש ביחד עם איש מקצוע שיכול לסייע לכם להיפטר ממנה.
  • טיפול רפואי – תוכלו להתייעץ גם עם הרופא, שיכול לרשום לכם תרופות הרגעה שיעזרו לכם עם החרדה באופן נקודתי. כמובן, עדיף לפתור את הבעיה מהשורש ולא להסוות אותה עם כדורים.
  • קורס בדיבור בפני קהל – ישנם קורסים שעוסקים אך ורק בדיבור בפני קהל. אמנם קורס כזה הוא כנראה הפחד הכי גדול שלכם, אבל לפעמים צריך לקפוץ לתוך האש כדי להיפטר מהחרדה!
Share.

About Author

Leave A Reply