המדריך המלא: פתיחת תיק עוסק פטור צעד אחר צעד

0

החלטתם לקחת יותר ברצינות את התחביב? מאסתם בשכירות, ואתם רוצים לנסות להתחיל משהו משלכם? אחת הדרכים לעשות את זה בפשטות יחסית היא לפתוח עוסק פטור. עוסק פטור -שבעבר נקרא "עוסק זעיר" – מיועד לעסקים קטנים, שמחזור עסקאותיהם בשנה הוא מופחת מ-100 אלף ש"ח, ושאינם מחויבים במע"מ. לא כולם יכולים לפתוח עוסק פטור (עורכי דין, רואי חשבון ובעלי מקצועות חופשיים אינם יכולים), לכן יש לוודא מראש אם אתם נכללים בקטגוריה של אלו שמורשים.

לאחר מכן תצטרכו לעשות מספר צעדים על מנת לפתוח את העסק שלכם. המדריך הבא יעזור לכם להבין מה יש לעשות.

מע"מ

על אף שעוסקים פטורים פטורים ממע"מ (זו הרי משמעות השם), עדיין יש צורך להגיע לסניף מע"מ ולהצהיר על פתיחת העסק. שם תתבקשו למלא טפסי בקשה לפתיחת התיק. חשוב להגיע עם צילום תעודת זהות ואישור על בעלות חשבון בנק. בסוף תופק תעודת אישור עוסק פטור, ובה מספר העוסק שהוא למעשה מספר תעודת הזהות ושם.

מס הכנסה

לאחר שיש לכם אישור על העסק ממע"מ, הגיע הזמן לצעוד אל משרדי מס הכנסה. גם שם תתבקשו למלא טופס לפתיחת תיק, וכן בקשת פטור מניכוי מס.

ביטוח לאומי

לבסוף, יש לגשת למשרדי ביטוח לאומי ולהירשם כעוסקים פטורים. גם שם, כמובן, תמלאו טופס, ובו תצטרכו להעריך את ההכנסה החודשית שלכם ולפיה לשלם ביטוח לאומי מדי חודש. במידה והתחזיות שונות, תקבלו החזר מביטוח לאומי/תדרשו לשלם סכומים נוספים.

הנפקת קבלות

לאחר שהעסק שלכם רשמי ומאושר, תוכלו להמשיך לצעד הבא – ספר תקבולים. על כל עסקה שאתם מבצעים וכל כסף שנכנס לכם, אתם צריכים להנפיק קבלה. חשוב שהקבלות יערכו באופן מסודר מאוד, שכן בסוף השנה תצטרכו להגיש דוחות שנתיים. אפשר לרכוש ספר קבלות פיזי, אך בעולם של היום מומלץ יותר להיעזר בשירות אלקטרוני שמאפשר הנפקה דיגיטלית של קבלות בצורה מסודרת וכן מסייע לנו בסוף השנה עם כל הפרטים. בכל קבלה צריך להופיע מספר העוסק, מספר הקבלה, שם, סכום וכן חתימה.

דוחו"ת

בסוף שנה יש להגיש שני דוחות: דו"ח אחד למע"מ, ובו יש להצהיר על מחזור העסקאות באותה השנה. ניתן להצהיר ברשת האינטנרט. דוח נוסף הוא למס הכנסה, אותו צריך להגיש מדי שנה עד סוף אפריל, ובו צריך לפרט את כל התקבולים שלכם באותה שנה גם באופן שכיר, באופן פסיבי וכן מהעסק שלכם. הדוח הזה מפורט וארוך יותר, ולעתים עדיף להיעזר ברואה חשבון. את הדוחות האלו תקבלו בדואר מדי שנה. לבסוף, מיד לאחר פתיחת העוסק תקבלו טופס הצהרת הון ובו אתם מצהירים על ההון שברשותכם. ההצהרה הזו תשלח אליכם מדי כמה שנים.

Share.

About Author

Leave A Reply